Lapitehnika, 10 nõuannet alustamiseks

Lapitehnika maailm on imeline, uskuge mind, kui te sellesse maailma sisse piilute, siis on “välja pääsemine” keeruline.

Aga nagu igas valdkonnas, on ka lapitehnikas nii, et head töövahendid muudavad tegutsemise veelgi enam nauditavaks. Vahendite valik on väga lai ning võtab algajal silme eest kirjuks. Proovin järgnevalt lühidalt kokku võtta, millised oleksid need põhilised tarvikud, mis teevad tööga alustamise kiiremaks ja lustlikumaks ning lisan ka kommentaarid, mille järgi mina olen oma valikuid teinud.

  1. Lõikematid

Lõikematte leidub igas suuruses (alates 15x20cm kuni 90x60cm). Mina alustasin keskmise matiga (30×40 cm), mille peal saab ka veidi suuremaid tükke lõigata ning ei pea muretsema, et lõigates kusagilt kogemata üle serva läheks. Suuremal lõikematil on mugav lõigata töö servades kasutatavaid kante. Järgmisena tasub vaadata, kas tegemist on ühe- või kahepoolselt kasutatava matiga, viimane neist on pikema elueaga – kui üks pool läbi kulub, saad mati ümber pöörata ning kasutada teist külge. Edasi soovitan jälgida ka, et matil oleks pealetrükitud ruudustik, mis teeb lõikamise lihtsamaks ning servad jäävad ilusti sirged.

Valiku kriteeriumiks võib olla ka see, kas kasutad oma matti tavaliselt ühes kohas või liigud tihti oma tarvikutega ringi. Ühes kohas tegutsemise korral soovitan vaadata veidi suuremat ja pigem paksemat matti, mis kaalub veidi rohkem, kuid püsib töölaual stabiilsemalt paigal. Kui liigud palju ringi, siis vaata pigem väiksemat ja kergemat matti.

Mina ostsin endale hiljem veel suurema mati juurde (40×50 cm)ja oma kogemusest näen, et hetkel kasutan suuremat matti oluliselt rohkem kui väiksemat.

  1. Lõikurid

Kuna lapitehnikas on lõikamist palju, siis tavaliste kääridega on see üsna ajamahukas ettevõtmine. Kasutades spetsiaalseid lõikureid, saad kiiresti ja lihtsalt sirgete servadega lõiked, samuti võimaldab see tööriist lõigata mitu kihti kangast korraga. Lõiketerad on väga teravad, seega tuleb olla väga ettevaatlik ning nende mittekasutamisel tuleks kasutada turvalukku – see lukustab tera algasendisse (kui kannate näiteks lõikurit kotis kaasas, siis aitab see vältida juhuslike sisselõigete tegemist ja tagab laste ohutuse).  Lõikuriga on soovitatav lõigata ainult lõikematil.

Lõikureid liigitatakse terade erineva suuruse järgi – tavaliselt jäävad terad vahemikku 18mm – 60mm. Mida suurem lõiketera, seda paksemaid kangaid ja rohkem kihte on korraga võimalik lõigata.  Samuti püsivad suuremad terad kauem teravad. Väiksem lõikur on sobilik tööks väikeste detailidega ning kõverate servade lõikamiseks. Populaarseim ja enim kasutatav on 45mm teraga lõikur. Ka mina alustasin sama läbimõõduga teraga ning olen temal aeg-ajalt terasid vahetanud. Mida teravam on tera, seda mugavam on lõigata – esimese lõikusega saad kangad lõigatud, ei pea tera edasi-tagasi  liigutama.

Samuti on oluline käelisus. Kindlasti jälgi valimisel, kui lihtne on tera ümber lülitada ühele või teisele poolele. See teeb lõikamise lihtsamaks, ei pea vaatama, millisel pool sa ise lõigatavatest detailidest asud  ja kuidas joonlaud asetseb.

Lõikuriga on soovitatav ümber käia nii nagu kääridega ning siin on peamine reegel äärmiselt  lihtne: kui lõikad kangast, siis ainult kangast ja paberi jaoks on soovitatav eraldi lõikur. Ainult nii on tagatud lõiketera teravus. Kui ühel hetkel ikkagi tunned, et tera on nüri ja pead edasi-tagasi mitu korda kangast lõikama, siis on võimalik vahetada ka ainult tera. Sellisel juhul jälgi ostmisel õiget mõõtu.

  1. Joonlauad

Joonlaudu soovitan stardikomplekti valida vähemalt kaks: üks pikem ning teine lühem  (mina kasutan 10x45cm ja 15x60cm). Tavapäraselt on joonlauad läbipaistvad ning neile on peale märgitud ka pikkused-laiused, mis teeb kangatükkide mõõtmise ja lõikamise mugavaks – saad alati kangatükke üle mõõta ning õigesse suurusesse lõigata väga täpselt.

Joonlaudade kasutamisel on soovituslik kasutada ühe projekti raames sama brändi/firma joonlaudu. Ning valimisel tasub jälgida ka seda, et joonlaua märkjooned oleksid nähtavad nii tumeda kui ka heleda kanga taustal.

Samuti on oluline joonlaua paksus – kui oled valinud õhema, siis võib juhtuda, et lõikamisel lõikad kogemata ka joonlaua serva – sellega kahjustad nii joonlauda kui ka lõikeketast. Nii et pigem vali paksem – see tagab joonlaua pikema eluea.

  1. Nööpnõelad, haaknõelad, klambrid

Nööpnõelu kasutatakse kangaservade omavaheliseks kinnitamiseks, et vältida lõikeservade nihkumist. Üldiselt on soovitatav nööpnõeltest mitte üle õmmelda – seda õmblusmasina ja -nõelte säästmiseks – kuid tänapäeval on liikvel ka juba sellised nööpnõelad, mis on hästi elastsed ja peenikesed ning millest võib ka üle õmmelda.

Haaknõeltega tuleb kinnitada  omavahel erinevad kangakihid, et vältida kihtide omavahelist nihkumist õmblemise käigus.

Klambrid – neid on erinevate suurustega. Väiksemaid saad kasutada juba töö käigus, et detaile omavahel kinnitada ja fikseerida. Suuremaid saab kasutada siis, kui teppimiseks ja kantimiseks läheb, et kangakihte omavahel fikseerida.

Mina olen kasutanud nii nööpnõelu kui ka haaknõelu – nööpnõelu siis õmbluste servade fikseerimiseks ja haaknõelu teki erinevate kihtide fikseerimiseks. Nüüd olen kasutanud ka käsitsi õmmeldes klambreid, hoiavad väga tugevalt  kinni ning neid on mugav kasutada.

    5. Käärid

Kui kasutad lõikamiseks lõikurit, siis väga spetsiifilisi või erilisi kääre lisaks ei ole vaja. Piisab, kui sul on olemas paberi lõikamiseks sobilikud käärid (šabloonide jaoks). Niidiotste ja muude väikeste tööde jaoks sobivad ka väiksed käärid, mida on mugav kiirelt kätte võtta ja hea kasutada.

    6. Niidid

Enamasti piisab, kui sul on niidivarudes olemas kreemjas-beežikas niit ja tumedate kangaste jaoks hall niit. Kuna õmblused jäävad enamasti pahemale poole ja kangatükid on erinevates toonides-mustrites, siis ei pea niit olema toon-toonis kangaga. Soovitatav on kasutada puuvillast niiti, kuna enamasti kasutad ju ka puuvillast kangast.

Juhul kui kasutad niiti, mis on spetsiaalselt mõeldud lapitehnikale (niidile on peale märgitud Quilting), siis tea, et kuna see on spetsiaalselt töödeldud käsitsi õmblemiseks, siis ei ole seda hea kasutada õmblusmasinaga õmmeldes.

    7. Õmblusmasin

Masin on üks hea vahend lapitehnika kiireks valmimiseks. Siin ei saa ma sulle ühest head vastust anda, kuna masinaid on väga erinevate võimaluste ja sellest tulenevalt ka erinevate hindadega. Mina olen kasutanud aastaid juba Husqvarna Platinum 750 masinat – väga töökindel ja kvaliteetne masin. Soovitan lihtsalt jälgida, et sinu poolt välja valitud õmblusmasinale saaks ja võiks hiljem saada erinevaid õmblustaldu juurde soetada (näiteks peitlukutald, kandiõmblemisetald jne).

Ei olegi oluline, et masinal oleks palju erinevaid pisteid – omast kogemusest võin  öelda, et kasutan peamiselt ikkagi tavalist õmblust ja nööpaugu tegemise võimalust. Ja lapse pükste parandamiseks ka sik-sak õmblust?. Küll aga saan piste pikkust ja laiust (sik-saki puhul) reguleerida ning saan valida, millist materjali õmblen (selle valikuga olen väga rahul) – olgu selleks siis õhem või paksem, tavaline  või trikotaažkangas.

     8. Triikimislaud ja triikraud

Need kaks on lapitehnika tegemisel ühed asendamatud kaaslased. Tuleb ju kokku õmmelda palju erinevaid kangatükke, mis tähendab palju õmblusi. Ja kõiki järgmisi õmblusi on lihtsam teha, kui oled eelnevalt õmblusvarud üle triikinud. Ka lõpptulemus saab oluliselt ilusam, kui oled töö käigus triikrauda kasutanud ning õmblused jooksvalt maha pressinud.

Antud juhul võid kasutada  juba kodus olemas olevad vahendeid, nende jaoks ei pea sa poodi lippama.

    9. Kangad

Ühes projektis kasuta sarnase kvaliteedi ja paksusega kangaid. Kui kasutad väga erinevaid materjale, siis võib pärast pesemist juhtuda, et väljanägemine pole üldse mitte see, mis sulle meeldiks. Alustades kasuta kindlasti ainult puuvillaseid kangaid, neid on lihtne töödelda ja õmmelda ning lisaks on need ka naturaalsed.

Kas kangaid peaks enne lõikamist pesema? Siin ei ole ühest vastust. Mõned kangad tõmbavad pestes oluliselt kokku, teised jälle üldse mitte. Siin sõltub kõik tooraine ja kangakudumise kvaliteedist. Kui otsustad kangad siiski läbi pesta, siis pead kindlasti läbi pesema kõik oma töös kasutatavad kangad. Ja pesta saad ainult kangaid, mitte valmislõigatud kangatükke.

    10. Muud tarvikud

Lisaks kasutatakse veel erinevaid vahendeid – planeerimispaber, millele saad enne lõikamist valmis joonistada ja disainida värvilahendused ja suurused. Selle järgi saad  arvutada ka kanga vajaduse jm.

Pliiatseid võib vaja minna mitut erinevat varianti – kuluvad ära nii harilikud kui ka värvipliiatsid. Samuti kangapliiatsid, millega kangastele peale märkida ja joonida. Osad pliiatsid on ka sellised, mida saad hiljem spetsiaalse kustutajaga ka eemaldada. Mõned kaovad siis kui niiskust saavad. Töö käigus läheb vaja ka harutajat.

Teppimisšabloonid – kui tahaksid oma tööle anda iseloomulikumalt välimust ning oma käsi pole veel väga kindel, siis saab kasutada šabloone. Üldjuhul on nad plastikust ning saab üsna hõlpsalt kangale peale joonistada jooned, mille järgi siis hiljem teppida.

Tarvikuid, mis töö lihtsamaks teevad, on veel palju, kuid olulisemad said nüüd kirja. Loodan siiralt, et need mõtted ja punktid on sulle abiks lapitehnika maailma mõnusamaks avastamiseks.

Ja kui sul juba on oma tarvikute komplekt olemas, siis võid siia alla kommentaaridesse alati anda tagasisidet, milliseid tarvikuid kasutad sina, millest oled lähtunud valiku tegemisel ning kindlasti lisa ka enda kasutamise kogemus – kas tunned, et soetatud tarvikud rahuldavad sinu vajadusi.

See kogemus on kindlasti suureks abiks paljudele, kellel on plaanis alustada või täiendada oma käsitöös kasutatavaid vahendeid/võtteid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga