Jõulusoki valmistamine

Kohe-kohe on kätte jõudmas esimene advent. Minul tekib advendiajal alati hinge kerge ootusärevus, sest tahaks kodu natukene teistmoodi seada ja sättida, mõned tulukesed ja küünlad pimedal ajal lisaks põlema panna. See postitus ongi jõuluhõnguline – jagan teiega üht imelihtsat jõulusoki valmistamise võimalust. Valmistamine võtab aega mõned tunnid ja täiesti omanäoline aksessuaar kaunistabki sinu kodu. Töö lõpptulemus on näha alloleval pildil. Soki kuju ja lõike võid teha ka täpselt sellise, nagu endale meeldib.

_mg_6940

Ahjaa, soki valmistamine ei eelda, et peaksid soetama endale kümme erinevat kangast. Piisab täiesti, kui sul on olemas mõni nn pre-cut komplekt – need on siis kangatükid, mis on juba valmis lõigatud ja komplekteeritud. Tavaliselt on need pakid koostatud ühe kollektsiooni kangastest, valik on päris lai ning üle paari tüki täpselt sama mustrit pakis ei ole. Mina antud soki juures kasutasin MiniCharmPack´i (nende valiku leiad siit) – ja sealjuures mitte üldse jõuluteemalist vaid kollektsioon oli hoopis Flow.

14079772_1097105973677781_1021377909197369431_n

Enne kui õmblema asud, pane endale valmis järgmised vahendid: paber, pliiats, käärid, kangatükid (Mini CharmPack), põhikangas (umbes 40cm, mina kasutasin põhikangaks seda kangast), niit, nööpnõelad, lõikur ja lõikematt.

 

_mg_6885

Kuidas ja millest alustada?

Kõigepealt kujunda ja disaini endale meelepärane soki kuju. Seadsin endale kujundades eesmärgiks selle, et sokk ei peaks olema ülemäära suur ja lai. Samuti ei ole oluline, et kommi otsides peaks käsi ulatuma soki põhja.

Mina tegin sellise:

_mg_6886

Lisa lõikele õmblusvaru – 0,5cm.

_mg_6887

Kui oled lõike valmis teinud, siis aseta kangatükid lõike peale endale meelepärases mustris. Vajadusel saad alati lõiget korrigeerida, et kangatükkidest piisaks sinu soki valmistamiseks.

_mg_6889

Paigutamisel on oluline jälgida, et kangatükid kattuksid umbes 0,5 cm ulatuses, sest detailid on hetkel koos õmblusvarudega.

 

_mg_6891

Kui oled olemasoleva asetusega rahul, siis õmble tükid omavahel kokku. Kindlasti triigi õmblusvarusid enne järgmisi ühendusõmbluseid, siis jääb lõpptulemus ilusam. Samuti jälgi, et ruutude nurgad oleksid kokku õmblemisel kohakuti.

_mg_6916

Kui kõik tükid on omavahel ühendatud, kontrolli, et lõige oleks korrektselt kaetud. Kui jääb laiusest-pikkusest veidi puudu, siis saad seda veel kohendada.

_mg_6920

Aseta lõige ja kangatükid kokku selliselt, et lõige jääb peale ning kinnita nööpnõeltega. Kui kasutad lõikamiseks lõikurit, siis kindlasti pane pooleliolev töö lõikematile. Tuletan meelde, et lõikuriga võid lõigata ainult lõikematil. Nüüd kohanda lõiget nii, et kangas ja lõige oleksid sama suurusega – lõika lõiget veidi väiksemaks ja kumeramaks nendest kohtadest, kus see on suurem kui kangas. Või lõika kangas suurem kui tahaksid, et sokk oleks suurem.

_mg_6921

Kohandatud lõike järgi saad nüüd välja lõigata soki tagumise poole.  Sellisel moel tegutsedes on kindel, et esimene ja tagumine pool saavad ühesuurused ning õmblemise protsess on palju lihtsam.

Aseta soki pealmise ja alumise poole paremad pooled vastamisi, kinnita nööpnõeltega ning õmble kokku. Ainult soki ülemine serv jääb kokku õmblemata, sealt on ju vaja hiljem kommid sisse pista 🙂

NIPP! Kui soovid lisada isikupära, siis võid näiteks soki ninaotsa lisada mõne kaunistuse, kas väikse tutikese või kõliseva kuljuse koos paelaga. See aseta sel juhul nii, et kaunistus jääb soki kahe poole vahele sisse.

_mg_6922

Kui ühendusõmblus on tehtud, siis enne kui soki ümber pöörad, tee kumeratesse kohtadesse väikesed sisselõiked servast nii, et umbes 1 mm jääb sisselõike ja õmbluse vahele. Nii jääb tulemus ilusam ja õmblused ei jää kiskuma. Samuti võid lõigata teravad nurgad veidi ümaramaks, et õmblusvaru oleks nendest kohtades veidi õhem.

_mg_6925

_mg_6930

Kui oled soki õiget pidi keeranud, siis näed, kuidas sokk hoidma hakkab. Kuna ühe varasema valminud soki puhul oli ninaots päris pikk ja peenike, siis lisasin ninaotsa veidi padjatäidet, et ta ilusti seisma jääks. Ka käesoleva õpetuse käigus valmival sokil panin veidi täidet ninaotsa, et anda vormi ja kuju. Täiesti vabalt võid selleks aga kasutada ka kangajääke või muud meelepärast, mis kodus olemas on.

_mg_6931

Enne voodri lõikamist võid valmis teha ka riputusaasa, mis aseta õmblemise ajal voodriosa ja soki vahele.

NIPP! Riputusaasa võid valmistada ka hoopis muust materjalist, nt lõngast, kuid võid lisada ka lihtsalt efektse paela.

Järgmine ülesanne on voodridetailide lõikamine. Nagu ma postituse alguses kirjutasin, ei pidanud mina vajalikuks, et käsi ulatuks soki põhja. Seega tegin voodri ainult sokisääre ülaosale, umbes 15 cm pikkuselt – täpse kuju andmisel jälgi üldlõiget. Võid ka lõigata lõike katki umbes 15 cm kauguselt ja siis selle asetada põhikangale. Neid detaile on sul nüüd vaja kaks tükki.

_mg_6926

Õmble voodri küljed kokku, mõlemad otsad jäävad lahtiseks.

Nüüd aseta soki ja voodridetailid omavahel kokku nii, et ülemised servad jääksid kohakuti ning paremad pooled vastamisi. Selle protsessi käigus võid vahele õmmelda ka riputusaasa, kui soovid, et otsad ei jääks nähtavale. Kui unustad, siis saad paela ja aasa lisada ka lõpus.

_mg_6933

Tee vajalikud triikimised. Keera sokk õiget pidi nii, et näed ka voodriosa. Nüüd kinnita soki seesmise osa põhja õmblus, sest muidu kaovad kommid läbi sokipõhja. Seda „üllatust“ küll lastele ilmselt keegi pakkuda ei sooviks 🙂

_mg_6935

Kui oled põhja kinnitanud, siis võid asetada voodri sisse poole. Näeb juba päris soki moodi välja, eks! Soovitan sul teha veel ühe õmbluse soki ülaserva, et vooder soki sees püsima jääks. Siin võid kasutada ka õmblusmasinal olevaid kaunistuspisteid.

_mg_6937

Ja oledki jõudnud toreda lõpptulemuseni – mis kõige tähtsam väga lihtsalt ja vähese vaevaga. Loodan siiralt, et käesolev õpetus oli sulle soki tegemisel abiks ja väikse meisterdamisega puges jõulutunne juba vargsi hinge.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga