Lapitehnika. Kangaste valimine

Kas oled valmis järgmiseks sammuks lapitehnika maailma sisenemiseks? See on tore, sest mis võiks olla veel parem kingitus nii endale kui lähedastele, kui ise meisterdatud lapitekk. Tarvikutest juba kirjutasin, rohkem infot leiad siit. Seekord kirjutan põhjalikumalt kangastest. See on üks olulisemaid samme, kuna sellest sõltub lõpptulemus ja -välimus. Samas ka üks keerulisemaid, sest valikut on tõesti palju. Kuid on mõned nipid, mida meeles pidada või millest lähtuda.

Kangaste valimisel on suureks abiks see, kui sul on olemas juba disain või tehnika, mida sa kasutada soovid. See võib esialgu tunduda suure väljakutsena, kuid kasuta oma loovust ja fantaasiat ning naudi protsessi algusest lõpuni.

NB! Vali puuvillase koostisega kangaid – neid on lihtne õmmelda, pressida ja töödelda, lisaks kõigele muule ka naturaalsed.

Lemmikud kangad

Kui sul on mõni kindel kangas, mida kindlasti soovid oma töös kasutada, siis alusta sellest. Sinna juurde ja sellest lähtuvalt saad valida teised sobivad kangad. Puuvillaste kangaste puhul on tavaks, et servas on väikesed täpid, kus märgitud erinevad värvid. Siis lõika kangaservast see täpiriba ja mine poodi valima, sest need täpid on kangas kasutatud värvid ning nii leiad hõlpsalt talle juurde sobivad toonid.

Värvivalik

Sul on võib olla mõttes mõni konkreetne värv, mille järgi soovid teki valmistada – lähtuvalt teki saaja lemmikvärvidest või interjööri värvidest, kuhu tekk hiljem läheb. Või läheb tekk hoopis kingiks mõnele beebipoisile või -tüdrukule. Sellisel juhul on mõistlik kasutada värvide kombineerimiseks värvikaarte või -ringi, mille järgi kangad valida. Värviringi kasutades jälgi, kas võtad aluseks nt kontrastsed toonid, sama värvi erinevad toonid, kas külmad või soojad toonid.

Värviring. Allikas:

http://www.tigercolor.com/color-lab/color-theory/color-theory-intro.htm#warm_cool_colors

Suureks abimeheks värvitoonide valimisel on näiteks Abobe Kuler. Seal on sul võimalus määratleda põhivärv (keskmine) – lohistades põhivärv soovitud värvi juurde, näitab ta ära juurde sobivad neli erinevat värvitooni. Kui aga nn lohistad kõrval värve, siis liiguvad need mööda värviringi vastandvärvide peale nii, et põhivärv jääb paika.

Lisaks on erinevaid värvide kombineerimise skeemid välja toodud TigerColor lehel.

Mustri suurus

Kangaste valimisel on oluline samuti lapitükkide suurus. Kui kasutad suuri tükke, siis võiksid ka kangad olla suuremustrilisemad, kui kasutad väikestest tükkidest kokku õmmeldud tehnikat, siis on parem kasutada väiksema mustrilisi tükke, nii tuleb teki üldmulje paremini esile. Väiksema mustriliste kangastega jääb teki üldmulje rahulikum. Suuremustrilised kangad saab jätta ka näiteks keskmisteks tükkideks, mille ümber saad kasutada väiksemaid tükke.

                       

Näited suure- ja väikse mustri kombineerimisest

Kangakomplektid

Kui sa ikka satud täiesti segadusse, millised kangad omavahel kokku kombineerida, siis soovitan sul alustada eelkomplekteeritud ja lõigatud kangatükkidest. Sellist varianti on hästi mugav kasutada. Sa ei pea muretsema erinevate kvaliteetide ja mustrite kokku sobivuse pärast, see töö on tehtud juba sinu eest. Lase ainult õmblusmasinal vuristada ning tekk või mõni muu toode valmib võluväel.

Valik erinevaid kangakomplekte.

Toon siinkohal välja ainult peamised variandid ja suurused, sest eritootjatel võivad mõõdud veidi varieeruda. Enimlevinud ja -kasutatud komplektid on järgmised:

  • F8 ehk Fat Eight – komplekteeritud kangatükid on enamasti suuruses 23x53cm (9×21”), enamasti kasutab Moda sellises suuruses lõigatud kangaid.
  • FatQuarter – siin on komplekteeritud kangatükid kõige suuremad – 45x53cm (18×21”), mis annab mustrite kombineerimisel ja tehnika valimisel rohkelt erinevaid võimalusi.
  • Kuigi F8 ja FatQuarteri valik on tavapäraselt kõige kallim, siis nendel tükkidel on piisavalt nii laiust kui kõrgust, et kasutada erinevaid lapitehnika võimalusi.
  • JellyRoll – need on tavaliselt kanga laiuses lõigatud kanga ribad ehk siis 6,4x112cm laiused ribad. Mina olen näinud kahte erinevat suurust ehk ribade arv pakendis on erinev, seetõttu on neil ka erinev hind.
  • Nt Moda kollektsioonis on kaks erinevat varianti, väiksemas on 20 riba ja suuremas 40 riba.JellyRolle on mugav kasutada ka seetõttu, et nad on pikad ribad ja lihtne kõigepealt kokku õmmelda ning seejärel saab hiljem lõikuriga väiksemateks tükkideks lõigata. See on üks võimalus, kuidas aega kokku hoida. Kuna ribad on pikad, siis on neid ka mugav kasutada nt teki serva kantimiseks.
  • LayerCake – nende tükkide tavapärane suurus on 25x25cm. Selles komplektis on samuti kangatükid piisavalt suured, seega saab lihtsalt ja kiiresti lapiteki valmis õmmelda. Siin saab ka tükke väiksemateks ruudukesteks lõigata, mis teeb tekis mustrite vaheldumise mitmekesisemaks.
  • CharmPack/PromoPack – tavaliselt koosneb u 13x13cm suurustest ruudukujulistest kangatükkidest. Kanga kogus ja mustrite varieeruvus võib eri tootjatel olla erinev. Moda kangastel on pakis 42 tk, enamikke mustreid on kaks samasugust ühes pakis.
  • MiniCharmPack – see komplekt on eelmise CharmPack’i väiksem vend. Selles komplektis on väiksed armsad ruudukesed suuruses 6,4×6,4cm, Modal on pakis 42 kangatükki, enamikke neist samuti kaks samasugust. Siin pole muud, kui sobita tükid sinule sobivalt ja vurista õmblusmasinaga kokku. Mina tegin näiteks sellise toreda jõulusoki ja mõni tükk jäi isegi veel varuks.

Taustakangas

Üks oluline osa kangaste juures on ka taustakangas, mille sa paned lapiteki teisele poolele, vali selline, et hooldus oleks võimalikult sarnane pealiskangale. Kui teki teine pool pole nähtav või mittekasutatav võid sinna panna ka õhema puuvillase kanga.

Vali ühevärviline puuvillane, kui soovid esile tuua kaunistuspisteid, mille tekile hiljem teed, et teki alumine ja pealmine pool omavahel kinnitada. Vali kirju kangas, kui soovid pistetel lasta vähem silma pasta, näiteks siis kui poolte kinnituspisted on lihtsamad – ruudud, rombid vms.

Siin on taustakangaks üsna värviline kangas, mida leiab ka lapitekilt endalt.

Kui satud kauplusesse, siis vaata ja kõrvuta julgelt kangaid, mis sulle tunduvad sümpaatsed ja sobivad. Ole julge katsetama ja proovima!

Kuidas sina valid oma lapitöö projekti jaoks kangad? Seda oleks hea kuulda ja lugeda nii minul kui teistel. Kindlasti on sinulgi mõni nipp varuks valimisel.

 

Kasutatud allikad:

https://www.craftsy.com/blog/2014/02/how-to-choose-fabric-for-a-quilt/

One thought on “Lapitehnika. Kangaste valimine

  1. Kangaste valik on jah kunst, aga meeldiv kunst. Enamasti olen leidnud oma kodustest varudest osa ja siis vastavalt mõeldud blokile või kavandile midagi ka juurde ostnud. Kahjuks on puhast puuvilla juba raske saada, aga õnneks on kangad värvikindlad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga